Centrul de detenţie pentru imigranţi supranumit „Alcatrazul aligatorilor” s-a închis, a anunţat guvernatorul Floridei, la un an de la deschiderea sa de către administraţia Trump şi după numeroase polemici şi acţiuni în justiţie legate de condiţiile de detenţie, relatează AFP.

„«Alcatrazul aligatorilor» şi-a îndeplinit astăzi rolul pentru care a fost conceput. În prezent, nu mai are niciun deţinut”, a declarat republicanul Ron DeSantis, susţinător al lui Donald Trump, într-o conferinţă de presă organizată joi la faţa locului.

Centrul fusese amenajat în grabă în iunie 2025, în exact o săptămână, cu paturi supraetajate, cuşti din sârmă şi pavilioane din pânză albă, pe un aerodrom abandonat în mijlocul regiunii mlăştinoase Everglades, din sudul Floridei. Poziţia sa geografică şi o referinţă la celebra insulă-închisoare din golful San Francisco – pe care preşedintele american doreşte să o redeschidă – i-au adus acest pseudonim. Centrul de detenţie a devenit astfel simbolul politicii represive în materie de migraţie iniţiate de Donald Trump încă de la începutul celui de-al doilea mandat al său.

La momentul deschiderii sale, Casa Albă afirmase că locaţia ar putea găzdui 5.000 de persoane, în timp ce autorităţile din Florida vorbiseră despre o mie de locuri. În luna mai, guvernatorul DeSantis a estimat că peste 22.000 de persoane au trecut prin acest centru.

Costul construcţiei şi al funcţionării sale până în iunie 2026 a fost estimat în noiembrie la aproape un miliard de dolari de către autorităţile din Florida, potrivit publicaţiei independente Florida Phoenix.

„A contribuit la îndepărtarea unui număr foarte mare de persoane periculoase de pe străzi şi la expulzarea lor nu doar din Florida, ci şi din Statele Unite ale Americii”, a afirmat joi Ron DeSantis. „Deţinuţii care se aflau acolo sunt încă în detenţie federală”, a precizat el.

„NICI MĂCAR UN ANIMAL N-AR FI TRATAT AŞA”

Puternica asociaţie pentru apărarea drepturilor civile ACLU a declarat într-un comunicat că salută această închidere. „Însuşi faptul că acest centru a existat vreodată este un scandal”, a declarat Carmen Iguina Gonzalez, responsabilă în cadrul ACLU. Condiţiile de coşmar din centrul din Florida reflectă, potrivit ei, „modele de abuz sistemic în alte centre de detenţie” din întreaga ţară.

Când l-a vizitat, în iulie anul trecut, chiar înainte de deschiderea sa, Donald Trump a glumit spunând că aligatorii care populează mlaştinile din vecinătate ar putea juca rolul de gardieni ieftini. „Şerpii sunt rapizi, dar aligatorii… O să-i învăţăm cum să scape de un aligator, bine?”, glumise el atunci.

Mai mulţi imigranţi deţinuţi în centru au relatat pentru AFP condiţiile îngrozitoare în care au stat. „Nici măcar un animal nu ar fi tratat aşa. Este o tortură”, a povestit la telefon din centrul de detenţie Luis Gonzales, explicând că împărţea o celulă curăţată rar cu aproximativ treizeci de persoane, în condiţii de caniculă ziua şi de frig glacial noaptea, înconjurat de ţânţari omniprezenţi.

A fost intentată o acţiune în justiţie împotriva centrului, pe motiv că imigranţii erau privaţi de acces la un avocat şi reţinuţi fără a fi puşi sub acuzare.

Două asociaţii de mediu au iniţiat, de asemenea, acţiuni în justiţie, afirmând că amplasamentul ameninţa ecosistemul fragil al mlaştinilor din jur şi că fusese construit fără un studiu de impact asupra mediului. O judecătoare de primă instanţă a dispus în luna august închiderea centrului de detenţie, însă decizia sa a fost suspendată câteva săptămâni mai târziu de o instanţă de apel, în aşteptarea examinării pe fond.

Share.
Exit mobile version