Preşedintele AUR, George Simion, a declarat după consultările cu preşedintele Nicuşor Dan, că fără AUR nu se poate rezolva această criză guvernamentală iar dacă preşedintele Nicuşor Dan va continua să încalce voinţa românilor, se ajunge la suspendare. El a mai spus că Nicuşor Dan şi Ilie Bolojan trebuie să se hotărască dacă se împacă sau nu. El a mai spus că AUR vrea să construiască, pentru că ţara trebuie să iasă din criză şi că toate cărţile sunt pe masă şi AUR poate vota numai un premier propus de AUR şi un guvern în care să facă parte.

„Ne bucură faptul că domnul Nicuşor Dan şi-a schimbat ritmul mult mai rapid, mult mai la subiect. Aş începe prin a repeta ceea ce ieri, cred că a înţeles toată lumea. Fără AUR nu se poate. Ţara trece prin nişte momente complicate”, a spus George Simion la Palatul Cotroceni.

El a precizat că România a fost adusă în această situaţie de guvernările iresponsabile şi de conducătorii slabi pe care i-am avut.

„AUR, ca de fiecare dată în zilele acestea de criză, a venit în faţa lui Nicuşor Dan cu o propunere de program de ieşire din criză şi cu o propunere de premier AUR, desigur, respectând votul românilor. Cred că am fost singurii care am respectat voinţa românilor, aşa cum a rezultat ea din alegerile din data de 1 decembrie 2024. Suntem al doilea partid al ţării. În urma acelor alegeri, PSD-ul a fost cel mai votat partid”, a menţionat el.

Potrivit lui Simion, „a fost o lună pierdută pentru că nu au fost ascultaţi”.

„Am avut dreptate în tot ceea ce am spus. Cine decontează această lună pierdută? Din vina preşedintelui. Preşedintele s-a încăpăţânat să încalce voinţa democratică, Constituţia, şi să facă nişte desemnări care nu reflectă voinţa populară, nu reflectă votul, ci reflectă voinţa lui personală. S-a dovedit, şi AUR a arătat în Parlament faptul că voinţa personală a lui Nicuşor Dan nu poate trece peste voinţa poporului. Şi dacă Nicuşor Dan va continua să încalce voinţa românilor, concluzia logică este că trebuie să ajungem la suspendarea şi demiterea lui Nicuşor Dan”, a arătat Simion.

„Din punctul nostru de vedere, dacă nu se intervine acum săptămâna aceasta pentru ca domnul Ilie Bolojan să părăsească scaunul din Palatul Victoria, au trecut deja 45 de zile, este un guvern demis, domnul Bolojan trebuie să se hotărască, iar cei care au creat această criză guvernamentală, cei doi actori importanţi, Ilie Bolojan şi Nicuşor Dan, cei care au condus ţara în funcţia de premier şi preşedinte, să se hotărăscă dacă se împacă sau nu se împacă, pentru că românii suportă costul acestei telenovele politice”, a mai arătat liderul AUR, precizând că Guvernul Bolojan a dus ţara într-un impas economic fără precedent.

„Ei sunt responsabili, ei sunt vinovaţii şi credem că ar trebui să facă un pas în spate şi să lase şi celelalte opţiuni politice să se desfăşoare”, a precizat Simion.

George Simion a fost întrebat cum comentează afirmaţia preşedintelui PSD, Sorin Grindeanu, care a respins ideea unui guvern cu AUR.

„Eu aş face un apel la calm, la echilibru către toate formaţiunile politice şi aş spune că AUR este parte a soluţiei, nu partea problemei”.

Potrivit lui Simion, „de la formarea unui guvern până la moţiuni de cenzură, până la alegeri anticipate şi suspendarea şi demiterea preşedintelui, toate cărţile sunt pe masă”.

„Noi am vrut să fim constructivi şi am venit cu acest program pe care unii l-au ignorat. Probabil nu a fost citit de consilierii de la Cotroceni, care erau preocupaţi să joace rolul de actori politici. Dacă erau actori politici performanţi, ar fi trecut pragul electoral şi ar fi făcut parte din formula guvernamentală, din actuala formulă parlamentară. Eu cred că aceşti consilieri de la Cotroceni trebuie să fie oameni care consultă preşedintele şi oferă soluţii pentru ţară. Nu vreau să mă trezesc cu un alt consilier politic nominalizat în funcţia de premier, pentru că a fost o gravă şi o uriaşă încălcare a ordinii constituţionale”, a spus el, adăugând că „nu vii să îţi numeşti consilierul prezidenţial, pentru că te-au asigurat unii şi alţii că ai votul.

„A fost o atitudine iresponsabilă, dar nu vreau să critic. Eu am venit astăzi să construiesc şi AUR vrea să construiască pentru că ţara trebuie să iasă urgent din criză şi domnul Bolojan nu mai trebuie să îşi facă rolul de premier, pentru că a fost demis pe 5 mai”, a completat el.

Întrebat care e propunerea de premier a AUR, George Simion a spus: „Toate cărţile sunt pe masă şi toate propunerile sunt pe masă, însă eu cunosc rolul locului în această formaţie. Noi am fost al doilea partid al ţării. Sigur că i-am spus că vrem o nominalizare AUR, dar suntem al doilea partid al ţării, trebuie în mod normal, constituţional, prima oară să treacă peste prima fază, peste primul partid al ţării, care din ceea ce-mi spuneţi dumneavoastră iar începe cu o retorică, ăla nu, ăla nu. Va fi foarte greu să formezi o majoritate. Ceea ce vă pot spune şi v-a confirmat de mai multe ori domnul Petrişor Peiu este că nu există guverne minoritare, există numai guverne susţinute de o majoritate parlamentară iar dorinţa noastră este ca această majoritate parlamentară să se reflecte în viitoarea formulă guvernamentală, pentru că, dacă nu ai susţinere politică şi nu ai reprezentanţi politici într-un guvern politic, cu un vot majoritar în Parlament vom ajunge în două luni, trei luni, tot în aceeaşi situaţie”, a subliniat el.

El a mai menţionat că, „dacă avem o concluzie a acestor consultări până acum, este că AUR nu este un partid nicidecum anti-occidental”.

„AUR este un susţinător al parteneriatului transatlantic şi al valorilor democratice care îl caracterizează. (..) Cred că, într-un final, a înţeles Nicuşor Dan faptul că noi suntem o formaţiune cât se poate de ataşată la valorile româneşti şi că fără AUR nu se poate rezolva această criză guvernamentală. Toată România a înţeles, doar că e un pic cam târziu. E cam târziu. Ne-am afundat în această criză”, a mai spus el.

”AUR poate vota numai un premier propus de AUR şi un guvern în care să facă parte. Altfel, soluţia noastră este întoarcerea la voinţa poporului”, a anunţat George Simion.

”Astăzi Nicuşor Dan a fost foarte grăbit şi ne bucură acest lucru, nu a făcut aprecieri şi mă bucur că nu mai există genul de calificative depreciative la adresa noastră”, a menţionat liderul AUR.

 

Share.
Exit mobile version