Selecţionerul australian al Irakului, Graham Arnold, i-a transmis condoleanţe lui Didier Deschamps, aflat în doliu, în cadrul unei conferinţe de presă, la câteva zile după meciul dintre cele două naţiuni, relatează Le Figaro.
Didier Deschamps, îndoliat după moartea mamei sale, a primit condoleanţe din partea unuia dintre omologii săi. Selecţionerul „Les Bleus”, care a părăsit Statele Unite pentru a se întoarce câteva zile în Franţa, a primit sprijinul lui Graham Arnold, selecţionerul echipei Irakului, care a suferit luni o înfrângere în faţa echipei „Les Bleus” (3-0).
Înainte de meciul cu Senegal, de vineri seară, antrenorul australian a dat dovadă de clasă. „Aş dori să adaug ceva”, a declarat el în conferinţa de presă, după întrebările jurnaliştilor. „În numele echipei irakiene, al jucătorilor şi al suporterilor, am vrut să-i transmit condoleanţe lui Didier Deschamps în urma decesului mamei sale. Le dorim tot ce e mai bun, atât lui, cât şi Franţei.”
Nevoit să se întoarcă în Franţa după decesul mamei sale, selecţionerul Deschamps, care se află la ultima sa aventură la conducerea echipei Franţei, poate conta, de asemenea, pe sprijinul jucătorilor şi al staff-ului său. Didier Deschamps va fi înlocuit de fidelul său adjunct, Guy Stephan, pentru meciul împotriva Norvegiei de vineri seara, care va decide primul loc în grupă.

