Iranul anunţă luni că a purtat o ”discuţie foarte scurtă” cu Statele Unite cu privire la dosarul nuclear iranian, la negocierile din Elveţia, însă subliniază nu este vorba despre ”negocieri”, relatează AFP.

”O discuţie foarte scurtă a avut loc despre problema nucleară, însă niciun detaliu nu a fost abordat şi nu putem spune că au început negocieri în dosarul nucleare”, a declarat agenţiei oficiale Irna un purtător de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai.

Delegaţia Statelor Unite ”şi-a prezentat poziţiile în mod foarte succint” în dosarul nuclear iranian, a precizat el.

Iranul a făcut acelaşi lucru, a adăugat el.

A fost vorba despre ”prezentarea poziţiilor noastre”, a subliniat Esmail Baghai.

Share.
Exit mobile version