Ministerul Afacerilor Externe anunţă, joi, că partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părţii ruse de retragere a consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, după ce ambasadorul României în Federaţia Rusă a fost convocat la Ministerul Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse. Reacţia Rusiei vine după decizia ţării noastre de a declara persona non grata consulul general al Federaţiei Ruse de la Constanţa, în urma incidentului dronei care a explodat la Galaţi.
Ministerul Afacerilor Externe confirmă că ambasadorul României în Federaţia Rusă a fost convocat în după-amiaza zilei de 25 iunie 2026 la Ministerul Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, arată MAE într-un comunicat oficial.
”În cadrul întrevederii partea rusă a notificat cu privire la declararea persona non grata a gerantului interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg, respectiv referitor la decizia părţii ruse de retragere a consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv”, precizează Ministerul Afacerilor Externe.
Ministerul Afacerilor Externe menţionează că ”reacţia părţii ruse era previzibilă”.
”MAE reaminteşte că decizia anunţată astăzi de partea rusă survine ca răspuns la măsurile adoptate de către autorităţile române la 29 mai 2026, în urma prăbuşirii unei drone ruseşti în municipiul Galaţi, incident soldat cu răniţi şi pagube materiale. La momentul respectiv partea română a decis declararea persona non grata a consulului general al Federaţiei Ruse la Constanţa şi a dispus închiderea Consulatului General al Federaţiei Ruse din oraşul respectiv”, subliniază MAE.

