O pacientă a murit într-un salon de spital ”apriori din cauza căldurii din camera spitalului”, anunţă joi un oficial francez din domeniul urgenţelor la BFMTV.

”Analize” urmează să fie efectuate pentru a se conforma dacă femeia a murit sau nu din cauza caniculei, a precizat vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien.

”Se întâmplăceva în privinţa mortalităţii”, tras el un semnal de alarmă.

Este pentru ”prima oară” când un pacient moare ”într-o cameră de spital din cauza temperaturilor extreme”, a declarat el.

Instituţiile de sănătate ”nu sunt climatizate”, a deplâns el.

Vicepreşedintele Samu-Urgence de France, Jean-François Cibien nu a dezvăluit nici locul şi nici data acestui deces.

Share.
Exit mobile version