0
15

• Liga 2: Buzău – Chiajna, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 19:45, DGS 1

Danemarca – Tunisia 0-0. Două goluri anulate și ocazii uriașe pentru ambele formații

Tunisia a început mai bine meciul și au atacat poarta danezilor în prima repriză. Mai mult, tunisienii au și marcat în minutul 23, prin Jebali, însă reușita acestuia a fost anulată pentru poziție de ofsaid.

În actul secund, Danemarca a pus presiune pe Tunisia și a fost cea care a controlat meciul. Danezii au punctat și ei, în minutul 55, însă golul a fost anulat pentru poziție afară din joc.

În urma acestui rezultat, cele două echipe au obținut primul punct la Cupa Mondială din Qatar. În această seară, de la ora 21:00, va avea loc celălalt meci al grupei, Franța – Australia.

Danemarca – Tunisia 0-0

Casa are nevoie de aer proaspăt? Nu trebuie să spargi vreo bancă. Urmărește Buget pentru renovare pe Digi Life și Digi Online, azi de la ora 19:00!

UPDATE: Fluier final! Danemarca și Tunisia au terminat la egalitate, în primul meci fără goluri de la Cupa Mondială din Qatar.

UPDATE: Fanii Tunisiei au făcut o atmosferă de zile mari în tribunele stadionului și au venit în număr uriaș în Qatar.

Min. 69: Bară pentru Danemarca! Eriksen centrează din corner, însă Cornelius trimite mingea cu capul în bară.

Min. 68: Ocazie Danemarca! Eriksen șutează puternic, însă portarul Tunisiei reușește să respingă balonul în afara terenului.

Min. 55: Danemarca înscrie și ea, dar golul este anulat pentru poziție afară din joc.

UPDATE: Începe repriza secundă!

UPDATE: Pauză în partida dintre Danemarca și Tunisia. Ocazii mari de ambele părți, însă tabela a rămas neschimbată în primele 45 de minute.

Min. 42: Ocazie mare pentru Tunisia! Jebali încearcă să-l lobeze pe Schmeichel, însă mingea se duce pe lângă poartă.

Min. 30: Danemarca reușește să intre în joc și pune presiune în careul Tunisiei.

Min. 23: Tunisia marchează, însă golul lui Jebali este anulat pentru poziție de ofsaid.

Min. 9: Tunisienii au început mai bine partida și au avut deja două ocazii de gol la poarta lui Schmeichel.

UPDATE 14:55: Se cântă imnul celor două naționale.

Danemarca (4-3-3): Schmeichel – Kristensen, Andersen, Christensen, Maehle – Hojberg, Eriksen, Delaney – Olsen, Dolberg, Damsgaard

Tunisia (4-3-3): Dahmen – Drager, Talbi, Bronn, Ouannes – Skhiri, Laidouni, Chaaleli – Slimane, Jaziri, Msakni

Danemarca – Tunisia

Marea întrebare pentru nordici a fost legată de sistemul de joc pe care-l va aborda selecționerul Kasper Hjulmand, și anume dacă va juca cu trei sau cu patru jucători în sistemul defensiv.

În sistemul 3-4-1-2, Danemarca s-a descurcat bine la Campionatul European de anul trecut, dar revenirea lui Christian Eriksen poate duce din noul spre clasicul 4-3-3, cu jucătorul lui United la mijloc alături de Pierre-Emile Hojbjerg și de Thomas Delaney.