US Open 2023, ziua 5 | Wozniacki e în optimi la New York. Tiafoe, victorie în 4 seturi cu Mannarino

0
37

UPDATE | Frances Tiafoe, semifinalistul de anul trecut, s-a calificat în optimile de finală după ce l-a învins pe francezul Adrian Mannarino cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3, 7-6 (6), la capătul unui meci care a durat două ore și 57 de minute de joc. În continuare, americanul se va duela la New York cu învingătorul dintre Zhang și Hijikata.

UPDATE | Caroline Wozniacki, în prezent pe locul 623 WTA, s-a calificat în optimile de finală de la US Open, pentru prima dată la un Grand Slam din 2018, după ce a revenit de la 0-1 la seturi în fața lui Jennifer Brady. Daneza s-a impus cu scorul de 4-6, 6-3, 6-1, după două ore de joc. În continuare, Wozniacki se va duela cu Mertens sau Gauff.

UPDATE | Ben Shelton, ocupant al locului 47 ATP, s-a calificat în premieră în optimile de finală la US Open, după ce a trecut de Aslan Karatsev cu scorul de 6-4, 3-6, 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat două ore și 19 minute de joc. Shelton se va duela în continuare cu un compatriot, Tommy Paul, favorit numărul 14.

UPDATE | Jelena Ostapenko, campioană în 2017 la Roland Garros, s-a calificat pentru prima dată în carieră în optimile de finală de la US Open. Letona, favorită numărul 20, a învins-o pe Bernarda Pera cu scorul de 4-6, 6-3, 6-3, după o oră și 50 de minute de joc. Ostapenko se va duela în continuare cu liderul din WTA, Iga Swiatek.

UPDATE | Tommy Paul, cap de serie numărul 14, s-a calificat în prima lui optime de finală la US Open, după ce l-a învins pe Alejandro Davidovich Fokina (21 ATP) cu scorul de 6-1, 6-0, 3-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 21 de minute de joc. În continuare, favoritul american se va duela cu învingătorul dintre Shelton și Karatsev.

UPDATE | Iga Swiatek, liderul mondial din WTA, s-a calificat în optimile de finală de la US Open arătând un nivel de joc înfricoșător. Poloneza a învins-o pe cea mai bună prietenă a ei din circuit, Kaja Juvan, cu scorul de 6-0, 6-1, după doar 49 de minute de joc. În continuare, Iga se va duela cu învingătoarea dintre Ostapenko și Pera.

Iga Swiatek a câștigat 8 seturi cu 6-0 în meciurile de Grand Slam în 2023: în ultimii 30 de ani, doar Serena Williams, în 2013, a avut mai multe într-un singur sezon (13) – Swiatek le egalează pe Victoria Azarenka în 2012 și Martina Hingis în 2001.

UPDATE | Karolina Muchova, finalista de la Roland Garros, e prima jucătoare calificată în optimile de finală de la US Open. Cehoaica, favorită numărul 10, a trecut de americanca Taylor Townsend cu scorul de 7-6 (0), 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 56 de minute de joc. În continuare, Muchova se va duela cu Wang Xin (53 WTA). Chinezoaica a trecut în turul 3 de Schmiedlova cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2.

28 de capi de serie au părăsit competiția de la New York (15 băieți și 13 fete) în primele două tururi, dar asta nu înseamnă că openul american nu garantează spectacol. Dimpotrivă, în a cincea zi de concurs ne așteaptă o serie de dispute interesante. Se remarcă duelul dintre Tommy Paul și Davidovich-Fokina, care va deschide programul zilei pe Eurosport 1, dar cu siguranță că fanii lui Djokovic și ai lui Swiatek, doi dintre cei mai iubiți jucători, vor aștepta cu nerăbdare duelurile acestora.

Ultimele speranțe ale noastre se leagă de o prestație de gală a Soranei Cîrstea care, deși pleacă având șansa a doua cu Elena Rybakina, a reușit două meciuri foarte consistente în primele tururi și e capabilă de o partidă mare.

US Open 2023: Sorana Cîrstea – Elena Rybakina, meciul zilei la feminin

Ultima jucătoare din România rămasă pe tabloul de la US Open va reveni azi în arenă pentru un duel de 5 stele, cu fosta campioană de la Wimbledon Elena Rybakina. Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Flushing Meadows după ce a învins-o pe rusoaica Anna Kalinskaya cu scorul 6-3, 6-4, miercuri, la New York. Cîrstea (33 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 30, s-a impus în 65 de minute şi şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa la Flushing Meadows.

Sorana Cirstea este în turul 3 la US Open, după un succes facil cu Anna Kalinskaya

Sorana Cîrstea nu a trecut niciodată de turul al treilea la US Open, fază pe care a atins-o în 2009, 2019 şi 2020. Anul trecut, românca a pierdut în turul secund. La ediția din 2023, Sorana va avea șansa să o întâlnească pe a patra jucătoare a lumii, Elena Rybakina, care a beneficiat de retragerea Ajlei Tomljanovic în turul secund.

Partida dintre Sorana Cîrstea și Elena Rybakina e programată a doua pe arena Louis Armstrong, ceea ce înseamnă că va începe în jurul orei 4:00 dimineața, ora României, în noaptea de vineri spre sâmbătă. Primul meci al sesiunii de seară de pe acea arenă este cel dintre Fritz și Mensik, care începe la ora 2:00, ora României.

Sorana și Elena Rybakina s-au întâlnit de două ori până în prezent în circuitul feminin de tenis, kazaha având 2-0. Ambele întâlniri au avut loc în 2020. În primul meci direct, la Doha, Sorana a reușit să câștige primul set cu Rybakina, însă kazaha a revenit și s-a impus cu 3-6, 6-3, 6-1. Apoi, la Roland Garros, Rybakina s-a impus clar în turul inaugural, cu scorul de 6-0, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute de joc.

picture

US Open 2023 | Interviu exclusiv Sorana Cîrstea după calificarea în turul 2

Sportiva din Kazahstan a avut ceva probleme medicale în ultimii ani, atât înainte de triumful de la Wimbledon, cât și după. Ea s-a confesat înaintea partidei cu Sorana și a explicat de ce se accidentează atât de des și cât de greu i-a fost să devină jucătoare profesionistă. Într-o declarație emoționantă, ea a dezvăluit că a fost nevoită să lucreze fără antrenor personal și să se lupte cu mari greutăți.

Toate accidentările mele sunt o consecință a faptului că am devenit jucătoare profesionistă de tenis destul de târziu. Puțini știu că eu am trecut la profesioniști când aveam 17 ani. Înainte, mă antrenam doar alături de mai mulți jucători. Nu am avut un antrenor personal. A trebuit să merg și la școală și să le împac pe toate. Forma mea fizică nu putea atinge nivelul maxim. Și cred că unele dintre accidentările cu care mă confrunt acum sunt o consecință a trecutului. A trebuit să aflu și cum funcționează corpul meu. Dar, asta este, sunt lucruri pe care nu le poți controla. Sunt multe schimbări în tenis.

Anul trecut nu a fost ușor pentru mine. Toți ochii erau pe mine, lucruri noi se întâmplau în jurul meu. A trebuit să înțeleg toate astea și nu am fost suficient de pregătită pentru US Open. Acum, mă simt mai experimentată și știu care sunt așteptările de la mine. Îmi e mult mai ușor acum și asta îmi dă un sentiment bun“, a declarat Rybakina, citată de Tennis World USA.

Djokovic – Djere, duelul sârbilor de la US Open 2023

Novak Djokovic a fost în viteză de croazieră la Flushing Meadows, în primele două tururi, obținând victorii convingătoare. Sârbul are un parcurs extrem de ușor, în contextul în care de pe partea sa de tablou au “dispărut” capi de serie 4 și 5, Rune și Ruud. Bineînțeles, în mod normal cel mai titrat jucător din istorie nu ar fi avut probleme nici cu aceștia, mai ales că ambii traversează o eclipsă de formă prelungită, dar trebuie spus că media locurilor adversarilor rămași pe partea de tablou a lui Nole este de 94. Ca atare, sârbul ar trebui să aibă de îndeplinit doar o formalitate pentru a ajunge în fazele finale ale competiției.

În ciuda unei victorii convingătoare, cu Zapata Miralles în minimum de seturi (scor 6-4, 6-1, 6-1), în turul secund la US Open, Djokovic nu s-a simțit în elementul său în debutul partidei, din cauza umidității. Sârbul a reușit rapid să se acomodeze cu condițiile de joc și a crescut pe durata partidei, recunoscând că astfel de victorii categorice îl ajută enorm la nivelul încrederii.

Începutul nu a fost la fel de strălucitor ca zilele trecute, dar chiar e greu să joci cu atâta umiditate. Am avut nevoie de prosop tot timpul, parcă aerul nu ajungea pe teren. Mi-a luat un pic să mă adaptez, dar am reușit să mă perfecționez puțin câte puțin și am ajuns să joc foarte bine. Poți mereu să perfecționezi, dar sunt foarte mulțumit de nivelul meu de joc în acest start de turneu.

Sper să-mi construiesc tenisul în continuare profitând de încrederea oferită de aceste meciuri. Aici mingea este lentă și asta face condițiile diferite de cele ale altor turnee desfășurate pe hard“, a avertizat sârbul.

picture

Zapata Miralles – Djokovic – US Open Rezumat

În turul 3, Nole va da piept cu al său compatriot Laslo Djere, numărul 38 ATP. Jucătorul de 26 de ani a trecut în minimum de seturi de Brandon Nakashima și Hugo Gaston, în primele partide de la US Open 2023, confirmând forma excelentă în care se află. Înainte de Flushing Meadows, Djere a făcut semifinale la Kitzbuhel și sfert la Winston-Salem.

Se află într-un moment grozav, etalează cel mai bun tenis al carierei pe hard. Sunt foarte fericit să îl văd cum evoluează pentru că este unul dintre cei mai muncitori băieți din circuit. Un tip discret, umil, care are mare grijă de toate aspectele vieții de jucător profesionist.

Este un mare luptător și cred că va obține rezultate grozave în curând. A depășit probleme familiale foarte complicate și asta demonstrează rezistența sa psihică. Ne cunoaștem foarte bine și cred că va fi un spectacol meciul nostru. Îi doresc tot binele din lume, dar după meciul nostru“, a concluzionat numărul doi mondial, râzând.

Djokovic și Djere s-au întâlnit o singură dată până acum, la turneul de la Belgrad, din 2022. Nole a avut nevoie de 3 ore și 24 de minute să își învingă compatriotul, scor 2-6, 7-6, 7-6. Partida dintre cei doi de la US Open va fi în această noapte, în direct pe Eurosport, în jurul orei 3:30.