Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri despre Luca Niculescu ca opţiune pentru o poziţie de ministru într-un posibil guvern condus de el, că este un om care a făcut extraordinar de bună treabă şi ca ambasador la Paris, e responsabil în acest moment de închiderea dosarului aderării României la OCDE. Grindeanu a mai afirmat că Alexandru Nazare, în acest an, a fost un ministru bun al Finanţelor.
Sorin Grindeanu a spus despre Luca Niculescu, care este în prezent secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, şi Coordonator Naţional pentru procesul de aderare la OCDE, că „şi l-ar dori” în guvern.
„Evident că pe Luca mi l-aş dori. Nu am vorbit cu el, n-am primit eu nominalizarea. Adică, haideţi să nu facem paşi înainte de a se întâmpla lucrurile, dar Luca Niculescu este un om care a făcut extraordinar de bună treabă şi ca ambasador la Paris şi, de asemenea, e cel care e responsabil în acest moment de închiderea dosarului aderării României la OCDE”, a mai spus Grindeanu.
Despre Alexandru Nazare
, Sorin Grindeanu a afirmat că „în acest an a fost un ministru bun al Finanţelor, un ministru care a ţinut bine sub control lucrurile”.
„Da, eu îl apreciez, dar în acest moment, facem paşi înainte, sau speculăm despre ceva ce e, să spunem, o etapă viitoare. Alex Nazare, dincolo de relaţia personală care mă leagă cu el, în acest moment, e un ministru al Finanţelor care a făcut treabă. O să vedem”, a spus Grindeanu.









