Clubul spaniol Atletico Madrid a depus joi o plângere la UEFA, după penaltiul controversat pe care echipa franceză Lille l-a primit în minutul 74 al meciului din capitala Spaniei. Lille s-a impus la Madrid cu 3-1.

În ciuda vizionării repetate a imaginilor şi a multiplelor analize efectuate, oficialii clubului Atletico Madrid au tras o singură concluzie: în opinia lor nu a existat niciun penalty pentru Lille, în minutul 74 al meciului de miercuri seară din Liga Campionilor. Acordarea loviturii de pedeapsă a constituit un moment de cotitură al înfruntării, la scorul de 1-1. Mijlocaşul lui Lille, Benjamin Andre, a părut să atingă mingea cu mâna în careu, acţiune pe care arbitrul italian Marco Guida a interpretat-o ​​ca o greşeală comisă de jucătorii lui Atletico, iar confuzia pe teren a fost totală, madrilenii neînţelegând de ce au fost sancţionaţi cu un penalti.

Clubul Atletico Madrid consideră că arbitrajul eronat a schimbat pe nedrept cursul meciului şi a influenţat rezultatul final, care a fost victorie cu 3-1 pentru Lille.

Antrenorul „plăpumarilor” Diego Simeone a declarat într-o conferinţă de presă după meci: „Nu este nimic! De ce fluieră? O mână? Nu există! Nimeni de la noi nu a atins mingea. Sper să afle cineva de la UEFA şi să-mi explice de ce a avut dreptate arbitrul”, a spus argentinianul.

Pentru Atletico, adevăratul scandal constă în neutilizarea VAR. Clubul pune la îndoială decizia arbitrului de a nu consulta ecranul de control, care, potrivit madrilenilor, ar fi anulat, evident, decizia iniţială. „Penaltiul a fost inventat”, spun spaniolii, care consideră că VAR-ul ar fi trebuit să intervină pentru a corecta o astfel de eroare evidentă.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.