Ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi ameninţă duminică, după trei zile de reluare a ostilităţilor, că orice amestec în gestionarea de către Teheran a Strâmtorii Ormuz, în afara cadrului prevăzut de protocolul unui acord încheiat cu Statele Unite la 17 iunie, riscă ”să crească tensiunile” în regiunea Orientului Miijlociu, relatează AFP.

Teheranul şi Washingtonul se acuză reciproc de încălcări ale unei încetări a focului convenită într-un protocol al unui acord, semnat la 17 iunie, în legătură cu controlul Strâmtorii Ormuz, închisă de Iran în timpul războiului lansat împotriva sa, la 28 februarie, de Israel şi Statele Unite.

Strâmtoarea, o cale de navigaţie strâmtă, de aproximativ 30 de kilometri lăţime, care desparte Iranul şi Omanul, a fost redeschisă la 17 iunie, însă Teheranul a autorizat doar un singur culoar de trecere, de-a lungul coastei sale, şi a ameninţat că va ataca orice navă care contravine.

Ostilităţile au fost reluate treptat, începând de joi, după ce Omanul a anunţat deschiderea unei căi de navigaţie alternative, pe care a prezenat-o drept o iniţiativă în consultare cu ONU în vederea evacuării navelor şi marinarilor blocaţi.

La puţin tmp după aceea, un cargou care a traversat strâmtoarea în afara cadrului acestei iniţiative a fost atins de un ”proiectil de origine necunoscută”.

Atacul a fost atribuit Iranului de către Statele Unite, care au desfăşurat atacuri  pe teritoriul iranian, antrenând un răspuns al Teheranului împotriva unor poziţii americane, şi anume în Bahrain.

Acelaşi lucru s-a repetat sâmbătă, după ce un petrolier a fost atins de un proiectil neidentificat. Infrastructuri militare iraniene au fost lovite de către aviaţia americană, iar Teheranul a lansat duminică represalii cu rachete şi drone către Kuwait şi Bahrain.

Iranul este hotărât ”să-şi apere suveranitatea naţională”, a dat asigurări ministrul iranian de Externe, care a condamnat atacurile americane ”împotriva mai multor instalaţii de supraveghere şi  control pe coasta de sud”.

Kuwaitul a denunţat ”agresiuni pline de ură şi reptate ale Iranului” care ”compromit” încercările de a pune capăt Războiului din Orientul Mijlociu şi a condamnat o ”încălcare flagrantă” a suveranităţii sale.

În Bahrain, unde sirene de alertă au răsunat în două rânduri în noaptea de sâmbătă spre sumunică, armata a anunţat că a ”interceptat şi distrus un anumit număr de proeictile folosite în aceste atacuri iraniene perfide”.

”NICIO ALTĂ ŢARĂ”

”Nicio altă instituţie şi nicio altă ţară” în afară de Iran nu este ”responsabilă” de gestionarea Strâmtorii Ormuz, a subliniat duminică şeful diplomaţiei iraniene Abbas Araghchi.

”Conform protocolului acordului (…), orice amestec” în gestionarea strâmtorii va conduce ”la întârzieri în redeschiderea sa şi va creşte tensiunile, aşa cum am constatat în aceste ultime două nopţi”, a avertizat el, în timpul unei vizite oficiale la Bagdad.

Gardienii Revoluţiei, armata ideologică a Republicii islamice, au subliniat că ”s-au luat dispoziţii” în vederea controlării traficului în strâmtoare. ”De-acum navele contraveniente vor fi trate cu o femitate şi mai mare”, au avertizat ei.

Înaintea războiului, peste 20% din comerţul mondial de hidrocarburi tranzita această strâmtoare, de 30 de kilometri lărgime  situată între Iran şi Peninsuila Arabică.

Abbas Araghchi a cerut să se înfiiţeze un cadru de securitate care să includă ”toate ţările din regiune şi fără prezenţa sau amestecul niciunei ţări din afară”.

ATAC ÎN LIBAN

Pe celălalt front al conflictului, în Liban, Israelul şi-a continuat atacurile în sud, în pofida unui acord-cadru în vederea unei ”păci durabile”, semnat vineri la Washington de către cele două ţări.

Agenţia oficială libanezsă de presă ANI a anunţat duminică un nou bombardament în sud, la o zi după alte atacuri care s-au soldat cu un mort sâmbătă, potrivit Ministerului libanez al Sănătăţii.

La rândul său, armata israeliană a anunţat moartea unui militar, ”căzut în luptă în sudul Libanului”.

Liderul Hezbollahului proiranian Naim Qassem a respins un acord ”umilitor şi ruşinos” şi a acuzat autoritţile libaneze de ”legitimarea continuîrii ocupaţiei” israeliene.

Deputatul din partidul şiit Hassan Fadlallah a anunţat duminică că textul ”nu va fi aplicat” şi a avertizat cu privire la riscul unui ”conflict intern”.

Preşedintele libanez Joseph Aoun l-a asigurat sâmbătă pe Donald Trump că statul libanez ”îşi va asuma responsabilităţile” în aplicarea acordului, care condiţionează retragerea Israelului din Liban – în care ocupă un sector în sud – de dezarmarea Hezbollah.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu s-a bucurat de ”o lovitură aplicată Iranului şi Hezbollahului”.

Libanul a fost antrenat în război în martie, când Hezbollahul a atacat Israelul în susţinerea ”naşului” său iranian, după odensiva americano-israeliană împotriva Teheranului.

Share.
Exit mobile version