Preşedintele Asociaţiei Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune, Rozalina Lăpădatu, a explicat că bolile autoimune sunt destul de greu de diagnosticat pentru că la început apar pusee care după un paracetamol intră în remisie de multe ori, iar pacientul nu dă prea mare importanţă.
”Bolile autoimune, la început, atunci când încep să apară, au ceea ce americanii numesc efect de yo-yo. Adică ai un puseu de boală, poţi să intri spontan în remisiune sau ai luat un paracetamol şi ai intrat în remisiune, îţi trece o perioadă, după un timp îţi reapare. Un timp care poate să fie de câteva luni sau câţiva ani iarăşi apare, iarăşi trece. Acesta este efectul ăsta de yo-yo, până când boala rămâne şi se cronicizează. Este şi foarte greu de diagnosticat din cauza acestui efect că tu ai nişte probleme până te programezi şi ajungi la doctor. Problemele au trecut, te duci la doctor, nu mai ai nimic. Şi lucrurile se perpetuează aşa până când ajung şi se cronicizează şi atunci apare şi un diagnostic de cele mai multe ori. E greu să trăieşti cu bolile acestea pentru că de multe ori arăţi bine şi lumea nu te crede”, a declarat Rozalina Lăpădatu, marţi seară, la Medika TV.
Rozalina Lăpădatu a precizat că în bolile autoimune apar de multe ori dureri.
”Pentru tine în fiecare zi e o provocare când te dai jos din pat şi te lupţi cu tine să te dai jos şi să mergi mai departe. Durerile, de cele mai multe ori în boli autoimune apar, sunt tot felul de dureri, pentru că e o inflamaţie şi de multe ori ajunge în diverse blocuri şi articulaţii. Netratate, ele se cronicizează şi majoritatea duc la dizabilitate şi unele dintre ele, destul de puţine, pot duce la deces, dar majoritatea sunt debilitante, cu dizabilitate”, a mai spus Rozalina Lăpădatu.
De asemenea, Rozalina Lăpădatu a subliniat importanţa testelor genetice.
”De cele mai multe ori, testele genetice îţi spun dacă răspund sau nu la un anumit tratament. Şi atunci e important să ştie medicul cum să abordeze această situaţie. (…) Câteodată testele astea nu sunt extrem de ţintite, nu vizează doar o anumită genă, ci o anumită combinaţie de gene. Şi medicul trebuie să ştie ce anume să ceară la testele genetice. Testele genetice nu sunt uşor de făcut. Lumea are senzaţia că te duci, dai o picătură de sânge şi ţi se dă acolo o listă cu tot ce-i greşit. Nu! Pe zona de boli rare şi boli autoimune trebuie să ştie medicul către ce zonă genetică se duce ca să se concentreze pe zona aia şi să ceară acolo informaţii, ca să vadă acolo unde apar modificările. Deci nu este chiar uşor de gestionat”, a spus Rozalina Lăpădatu.
Preşedintele Asociaţiei Pacienţilor cu Afecţiuni Autoimune a explicat că aceste teste nu sunt deloc ieftine.
”Costă de la 1000 de euro în sus. Greu pentru majoritatea oamenilor să găsească de la 5000 de lei în sus pentru teste genetice”, a mai declarat Rozalina Lăpădatu.

