Iranul anunţă luni că a purtat o ”discuţie foarte scurtă” cu Statele Unite cu privire la dosarul nuclear iranian, la negocierile din Elveţia, însă subliniază nu este vorba despre ”negocieri”, relatează AFP.
”O discuţie foarte scurtă a avut loc despre problema nucleară, însă niciun detaliu nu a fost abordat şi nu putem spune că au început negocieri în dosarul nucleare”, a declarat agenţiei oficiale Irna un purtător de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai.
Delegaţia Statelor Unite ”şi-a prezentat poziţiile în mod foarte succint” în dosarul nuclear iranian, a precizat el.
Iranul a făcut acelaşi lucru, a adăugat el.
A fost vorba despre ”prezentarea poziţiilor noastre”, a subliniat Esmail Baghai.








