Echipa spaniolă FC Barcelona a învins duminică seara, pe terne propriu, scor 5-1, gruparea FC Sevilla, în etapa a 10-a din La Liga.

Catalanii au avut un sfert de oră în care au rezolvat partida cu andaluzii. Lewandowski a fost din nou în centrul atenţiei, reuşind să înscrie o dublă. Atacantul polonez a deschis scorul în minutul 24, iar Pedri l-a majorat patru minute mai târziu. În minutul 39 Lewandowski a înscris după un corner executat de Raphinha şi a stabilit scorul pauzei. Barca s-a despins la patru goluri în minutul 82, prin Pablo Torre, iar în minutul 87 Sevilla a reuşit să marcheze golul de onoare, prin Stanis Idumbo Muzambo. Rezultatul final a fost pus pe tabelă de Pablo Torre, în minutul 88, şi FC Barcelona – FC Sevilla a fost 5-1.

Catalanii ocupă primul loc în ierarhia din La Liga, cu 27 de puncte. FC Sevilla are 12 puncte şi ocupă poziţia a 13-a.

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.